Znovuzrození

Znovuzrození

symbolický význam fénixe

Fénix je ve většině kultur symbolem znovuzrození, nesmrtelnosti, naprosté čistoty a nestávajícího koloběhu života a znovuzrození. Ačkoliv je Fénix v různých kulturách označován různými názvy, jedná se o ten samý princip. Fénix je legendárním ohnivým ptákem, který pravidelně umírá ve svých vlastních plamenech, aby povstal jako zcela nový, mladý a čistý.

Nejstarší zmínky o Fénixovi nacházíme ve starém Egyptě již před 4000 lety. Zde se nazývá Bennu a je zobrazován jako fialová, modrá, šedá nebo bílá volavka. Je považován za prapůvodní božstvo a dokonce za stvořitele světa.

V antice přilétá starý Fénix jednou za 500 let do chrámu v Héliopoli, kde shoří a znovu se narodí jako mladý pták. Číňané svého Fénixe nazývají Feng-chuang, ačkoliv ten se od evropského Fénixe značně liší. Fénix je univerzální symbol znovuzrození, jedná se patrně o jeden z kulturních archetypů lidstva.

Pro alchymisty byl Fénix symbolem destrukce a následného stvoření nových forem hmoty. V alchymistických knihách se tak stal jedním z názvů Kamene mudrců a synonymem pro elixír života.

Tato stránka potřebuje novější webový prohlížeč.

Prosím, aktualizujte jej!