Spiritismus

Spiritismus

duchovní význam kočky

Málokteré zvíře je tak úzce spjaté s magií a čarodějnictvím, jako právě kočka. Ve starých keltských legendách je kočka jedním ze strážců Zásvětí. S tím souvisí její proslulá „neviditelnost“ a plíživý pohyb, ale především schopnost vzdorovat smrti ve zdánlivě beznadějných situacích. Kočka má podle přísloví devět životů a devítka je jedním z magických čísel. Mimo jiné Vikingové měli právě devět světů.

Kočka byla vždy vnímána jako prostředník mezi zemí a nadpozemskými silami. V Japonsku mohli kočku vlastnit jen ti nejbohatší. V Indii byla bílá kočka považována za vrchol reinkarnace. V Číně se odečítal čas z jejich očí a muslimové ji uctívali coby posvátné zvíře. Vůbec ale největších poct se kočkám dostávalo v Egyptě. Nejmocnější egyptský bůh, Ra, totiž přišel na svět v podobě kočky, a jeho manželka, Bastet, měla lidské tělo a kočičí hlavu. Kočky byly obklopovány mnohými dary a při její smrti coby rodinného mazlíčka si celá rodina na znamení smutku oholila obočí. Nezáviděníhodné postavení měl naopak ten, který se třeba i jen nešťastnou náhodou objevil u umírající kočky – i za domnělé zabití tohoto zvířete byl totiž v Egyptě trest smrti.

Silný svazek s magií a s nadpřirozenými silami částečně přenáší uzdravující moc na kočku. V lidové medicíně se černá kočka objevuje často. Kůže léčila krevní oběh, potírání oka ohonem bylo považováno za lék na ječné zrno, kočičí krev posilovala, sádlo léčilo souchotě, hlava v prášku upravovala zrak a upečení kočky v peci na chleba zaručovalo přežití cholery.

Na Sumatře se tradovalo, že kocour shazoval z mostu duše hříšníků. V buddhismu a kabale se zase pojil s hříchem. Ve střední Evropě se kočce přisuzovala liščí chytrost. Skoti zase věří, že chovat v domě černou kočku přináší pevné zdraví a dostatek peněz.

Tato stránka potřebuje novější webový prohlížeč.

Prosím, aktualizujte jej!